Warto zobaczyć: Dieta kopenhaska

Dni płodne

Znając własny cykl owulacyjny można z dużym prawdopodobieństwem wyznaczyć dni płodne. Nie jest to rzeczą prostą. Potrzeba kilkumiesięcznych obserwacji, aby zauważyć pewne prawidłowości, które następują w każdym cyklu. Pomocne mogą być przy tym wykresy temperatury ciała kobiety. Dzięki nim można wyznaczyć, kiedy doszło do owulacji w każdym cyklu. Wówczas kobieta wie już mniej więcej, w ile dni przed krwawieniem następuje owulacja.

Owulacja objawy

Owulacja artykuły

Istnieje kilka uniwersalnych objawów, które mogą, choć nie muszą wskazywać na zbliżającą się owulację, bądź też na fakt jej przebiegu. Aby wiedzieć, czy u danej kobiety rzeczywiście dochodzi do owulacji należy prowadzić skrupulatne obserwacje takich elementów jak:

  • Temperatura ciała - jak już zostało powiedziane, dzięki regularnemu mierzeniu temperatury, kobieta może określić, gdzie nastąpiła w jej cyklu owulacja. Jeśli badamy cykl miesiączkowy za pomocą mierzenia temperatury podstawowej ciała, posiłkujemy się tak zwaną metodą termiczną. Tuż po uwolnieniu jajeczka do jajowodów kobiety, czyli właśnie po zakończonej owulacji, temperatura ciała podnosi się o kilka stopni. Taki poziom utrzymuje się przez trzy kolejne dni. Na podstawie pomiarów temperatury można określić dni płodne. Ważne jest to, aby temperatura ciała była mierzona codziennie rano, tuż po obudzeniu. Nie wolno przy tym wstać z łóżka, ponieważ może to zaburzyć pomiar. Każdy kolejny odczyt temperatury należy nanieść na wykres, który można wykonać przy użyciu papieru milimetrowego.
  • Śluz szyjkowy - w szyjce macicy gromadzi się śluz, który ma inny wygląd i konsystencję w różnych fazach cyklu owulacyjnego. Czasami nie ma go wcale. Na początku cyklu jest biały, gęsty, nieprzejrzysty i lepki, ale w miarę zbliżania się do owulacji staje się śliski i rozciągliwy, niczym białko jajka kurzego. Wówczas wiadomo, że kobieta ma dni największej płodności.
  • Ból owulacyjny - owulacji czasem towarzyszy ból podbrzusza i jajników, ale nie u każdej kobiety ma to miejsce. Czasem bólom owulacyjnym może też towarzyszyć lekkie plamienie.
Mama